اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

بررسي گزينه‌هاي پيشنهادي براي انتخاب شهردار کلان شهر اراک

به گزارش اداره روابط عمومي، جلسه صحن رسمی شورای اسلامی با حضور اعضا و کانديداهاي شهرداري برگزار شد.

کاوه فلک افلاکی رییس پنجمین دوره شورای اسلامی گفت: تضمین برنامه مدیریت شهرداری و پیشانی امور اجرایی در این کلانشهر در گرو انتخاب شهردار کاردان، متخصص و مشارکت جو است تا با نگاه جامع و علمی بتواند هم منابع مالی موثری را در تحرک عمرانی و فرهنگی شهر ایجاد کند و هم در حوزه همراهی مردم با برنامه‌های شهرداری و اجرای طرح‌های زیرساختی و تحول آفرین، اراک را از نظر مولفه‌های شهری رشد دهد.

وی اظهار کرد: شورای پنجم با وجود اینکه فصل کاری خود را به تازگی آغاز کرده اما، پس از رسمیت مطالعات میدانی را در حوزه انتخاب شهردار در دستور کار داشت و در حال حاضر نیز اولویت کاری این نهاد بر موشکافی علمی و ارزیابی دقیق برنامه نامزدهای مدیریت شهرداری اراک گذاشته شده تا بهترین گزینه برای تکیه زدن بر مسند شهرداری اراک انتخاب شود.

رییس شورای اسلامی کلانشهر اراک با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های فراروی مدیریت شهری اراک نداشتن درآمد پایدار است، گفت: برای برون رفت از مشکلات و تند کردن آهنگ توسعه شهری چاره‌ای جز اعمال سیاست‌های راهبردی در تامین منابع پایدار نیست و در ارزیابی نامزدهای شهرداری اراک راهکارها و برنامه‌های اثربخشی که در جذب سرمایه به صورت عملیاتی طرح می‌شود از اهمیت ویژه برخوردار است.

وی افزود: راهبری امور شهری باید به گونه‌ای باشد که میزان سهمی که از ارزش افزوده دولت به شهرداری‌ها تعلق می‌گیرند؛ افزایش یابد و پویایی، خلاقیت و سرزندگی در تمامی ماموریت‌های شهرداری موج بزند.

رییس شورای اسلامی شهر اراک گفت: اصلاح کاستی‌های اراک و اجرای طرح‌های قوی و اصولی در بهبود مناسبات شهری در این کلانشهر نیازمند گزینش شهردار توانمند، مقتدر و جسور است و اعضای شورای پنجم در این راستا حساسیت و دقت نظر ویژه دارند.

فلک افلاکی افزود: درحال حاضر بدنه شهرداری اراک نیاز به ترمیم و بازنگری با محوریت تخصص و تقویت کارآیی دارد و یکی از خواسته‌های مهم شورای اسلامی از نامزدهای تصاحب مسند مدیریت شهری این است که برنامه‌ای اجرایی و عملی در ترمیم معضلات این حوزه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی اجرای طرح‌های عمرانی مهم و کلیدی در اراک نیازمند همراهی سرمایه‌گذاران است و این نقصان که سال‌ها اراک از آن رنج برده باید در دوره فعالیت شورای اسلامی پنجم با محوریت شهرداری توانمند رفع شود.

فلک افلاکی،توجه به زیباسازی و مبلمان شهری را براساس برنامه مشخص در کوتاه، میان و بلندمدت در کلانشهر اراک ضروری دانست و افزود: مکانیزه شدن سیستم اداری شهرداری هرچند با مقاومت‌هایی مواجه است؛ اما در کاهش فساد اداری موثر است.

در این نشست 2 نامزد تصاحب مسند شهرداری اراک مجید عسگری و علی یوسفی اهم برنامه‌های خود برای اعضای شورای اسلامی تشریح کردند و ارزیابی برنامه‌های علی فرهمندپور؛ نامزد دیگر به نشست بعدی شورای اسلامی اراک موکول شد.

راهکارهای کاهش رانت، انتصاب غیرسیاسی و تخصصی، برنامه‌های عملیاتی در کاهش آلودگی هوا، مدیریت حوزه فضای سبز، توجه به زیباسازی و مبلمان شهری، اصلاح ساختار اداری و مدیریتی شهرداری، افزایش مولفه‌های حقوق شهروندی، راهبردهای بهبود هوشمندسازی، تقویت پیوست‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد از جمله محورهای شاخصی بود که در برنامه‌های نامزدهای شهرداری اراک تشریح شد.

توانمندی و تخصص ملاک شورای اسلامی کلانشهر اراک در انتخاب شهردار است

رییس شورای اسلامی کلانشهر اراک در نشست صحن علنی عصر یکشنبه نیز که با محوریت ارزیابی کارنامه نامزدهای شهرداری اراک تشکیل شد به خبرنگاران گفت: توانمندی و تخصص ملاک اصلی شورا در انتخاب شهردار این کلانشهر است.

کاوه فلک افلاکی افزود: هر کسی که به عنوان شهردار انتخاب می‌شود باید دید شفاف و روشنی نسبت به مدیریت شهری داشته باشد.

وی ادامه داد: استفاده از روش‌های علمی در اداره شهر و کمک گرفتن از محققان برجسته شهر در شناسایی مشکلات و نیز یافتن راهکار کاربردی از مواردی است که شهردار آینده کلانشهر اراک باید به آن توجه ویژه داشته باشد.

رییس شورای اسلامی کلانشهر اراک اظهار کرد: شهردار آتی این کلانشهر باید فردی متخصص و متعهد در بحث مدیریت شهری، مردمی، دارای روحیه کاری بالا، پرکار و تلاشگر باشد و شهرداری را به عنوان یک جایگاه و پلکان ترقی سیاسی در نظر نداشته باشد بلکه به عنوان یک جایگاه خدمتی در ذهن خود متصور باشد.

وی صداقت، پاکدستی، مدیریت مقتدر، برخورداری از روحیه کار جهادی و جمعی، شهروندمداری، تعامل با دستگاه‌های مختلف و نهادها و سابقه اجرایی مثبت را از دیگر ملاک‌های شورای اسلامی کلانشهر اراک در انتخاب شهردار عنوان کرد.

فلک افلاکی با بیان اینکه یکی از گزینه‌های شهرداری کلانشهر اراک غیر بومی است، بیان کرد: در انتخاب شهردار وجود گزینه‌های ملی به هیچ عنوان به معنای نادیده گرفتن توانمندی افراد بومی نیست بلکه به طور جد معتقدیم کلانشهری مانند اراک که قطب صنعت کشور محسوب می‌شود، باید فردی توانمند و کاردان به عنوان مدیر شهری این کلانشهر انتخاب شود و شورا به دنبال انتخاب بهترین گزینه برای تصدی شهرداری است.

وی با بیان اینکه عملکرد 6 گزینه شهرداری کلانشهر اراک که از سوی اعضای شورای اسلامی این کلانشهر معرفی شده است در دست بررسی است، بیان کرد: این به معنی بستن لیست گزینه‌ها نیست و تا آخرین لحظه نیز اگر فرد شایسته‌ای از سوی اعضای شورا معرفی شود ترتیب اثر داده خواهد شد.

رییس شورای اسلامی کلانشهر اراک یادآوری کرد: یکشنبه هفته آینده (12 شهریور ماه جاری) شهردار این کلانشهر به صورت رسمی معرفی می‌شود.

در این نشست علی فرهمندپور یکی از گزینه‌های شهرداری کلانشهر اراک برنامه‌ها و ایده‌های خود را برای مدیریت این شهر مطرح کرد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
شنبه 1 مهر 1396.
شمسی:
السبت 3 محرم 1439.
قمری:
Sep 23 2017.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

اوقات شرعی

آمار سایت

امروز46
دیروز39
این هفته329
این ماه673
مجموع66832

آی پی بازدیدکنندگان : 54.81.8.73
Unknown ? Unknown Sat 23 Sep 2017 12:57
Template Design:Afarinesh Group