اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مناسبت ها

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

هم اندیشی شورای شهر با خانه سازمان های مردم نهاد به منظور احداث گرمخانه و راه اندازی سامانه حمایت و مشارکت اجتماعی

 

 

به گزارش اداره روابط عمومی، کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، شنبه 20 دی ماه، با دعوت از معاونین اداری مالی، برنامه ریزی و فرهنگی اجتماعی شهرداری، مدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی، نماینده استانداری و جامعه خیرین استان، درخصوص راه اندازی سامانه حمایت و مشارکت اجتماعی و همچنین احداث گرمخانه در کلانشهر اراک، تشکیل جلسه داد.

 اشرف بهادری، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، پیش از پرداختن به دستور کار جلسه، سالروز شهادت یکی از نوادر تاریخ ایران، پیش قراول مبارزه با استعمار، میرزا تقی خان امیرکبیر را یادآور شد و پیرامون ویژه گی های شخصیتی، خدمات ارزشمند و اقدامات اصلاحی این مرد بزرگ سخن گفت.

وی در ادامه، به سابقه مشارکت شورای شهر و شهرداری با شبکه های مردم نهاد در سال های گذشته اشاره کرد و تصریح نمود: شورای اسلامی شهر، امسال با هدفمند کردن اعتبارات ماده 17 شهرداری، بنا دارد از طریق سازمان های مردم نهاد و با مشارکت جامعه خیرین، این اعتبارات را در راستای کمک به نیازمندان واقعی هزینه نماید.

بهادری افزود: یکی از مسائلی که بسیاری از نهادهای حمایتی و خیرین با آن رو به رو هستند، شناسایی نیازمندان واقعی است، بنابراین طرحی از سوی مشاور عالی خانه سازمان های مردم نهاد، به منظور ارزیابی این افراد و جمع آوری اطلاعات آنها در یک سامانه با عنوان "سامانه حمایت و مشارکت اجتماعی" به شورای شهر ارائه شده است تا با راه اندازی آن از سوء استفاده افراد سودجو که در غالب افراد نیازمند، جهت دریافت کمک، به شهرداری، شورای شهر و ارگان ها و نهادهای مختلف مراجعه می کنند، جلوگیری شود.

دکتر سیاوش آقاخانی، مشاور عالی خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی، در تشریح طرح "راه اندازی سامانه حمایت و مشارکت اجتماعی" گفت: سامانه حمایت و مشارکت اجتماعی(سحام)، یک بانک اطلاعاتی تحت وب است که ضمن معرفی افراد نیازمند به شبکه خیرین، موجب ساماندهی ظرفیت های اعتباری در اختیار مسئولین تحت عنوان صندوق مشارکت اجتماعی و هم افزایی و مدیریت منابع موجود می شود.

وی در رابطه با نتایج این طرح، عنوان نمود: ارزشیابی و شناسایی نیازمندان، امکان استفاده خیریه ها از منابع صندوق، جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو، ایجاد ارتباط مؤثر میان منابع ارائه خدمات، افزایش منابع ارائه خدمات و هم افزایی آنها، امکان ارائه خدمات دائمی به مددجویان و بهره گیری از ظرفیت های جدید و پایدار، از جمله نتایج راه اندازی سامانه "سحام" است.

در ادامه هر یک از اعضای کمیسیون به ارائه نقطه نظرات خود در این رابطه پرداختند و ضمن استقبال از راه اندازی طرح مذکور، خواستار حفظ کرامت افراد نیازمند شدند، بطوری که اطلاعات این افراد بصورت کاملاً محرمانه نگهداری شود.

مشاور عالی خانه سازمان های مردم نهاد، در پاسخ به این مسئله، تصریح نمود: این سامانه به شکلی طراحی خواهد شد که تنها با وارد نمودن کد ملی افراد، می توان به اطلاعات آنها دسترسی پیدا کرد.

آقاخانی ابراز امیدواری کرد: با حمایت شورای اسلامی شهر، این سامانه که در حدود 43 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد، هر چه زودتر راه اندازی گردد تا زمینه ارائه خدمات بهتر به قشر ضعیف و آسیب دیده شهر اراک فراهم شود.

دومین موضوع مورد بحث در این نشست، احداث گرمخانه توسط شهرداری با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد بود که امکان اقامت کوتاه مدت شبانه افراد بی خانمان را برای مدت معین فراهم می نماید و جامعه هدف آن، افراد درمانده، معلولان جسمی رها شده، بیماران روانی سرگردان، افراد مجهول الهویه و کارتن خوابان هستند.

به گفته مشاور عالی خانه سازمان های مردم نهاد، گرمخانه ها به دو نوع تقسیم می شوند، نوع اول گرمخانه های اضطراری و بسیار کوتاه مدت هستند که در شرایط خاص مانند زلزله و حوادث غیر مترقبه ایجاد و افراد بی خانمان در چادر، سالن های ورزشی و ... اسکان داده می شوند. نوع دوم، گرمخانه های انتقالی که به منظور اسکان شبانه معتادان، جوانان فراری، زنان آسیب دیده از خشنونت  و ... احداث می گردد.

وی ضمن اذعان به معضلات گرمخانه ها، از جمله آسیب هایی که به منطقه و محل در پی تأسیس آن وارد می شود، افزایش امکان توزیع مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین مشکلاتی که بر اثر تمرکز این افراد در یک مکان ایجاد می گردد، گفت: با وجود تمام این مشکلات، کارشناسان اجتماعی، تأثیرات اولیه طرح گرمخانه ها را مثبت ارزیابی می کنند. این دردی است که در زیر پوست شهر ما وجود دارد و با احداث گرمخانه ها ایجاد نمی شود، تنها با تمرکز  آن در یک مکان نمود بیشتری پیدا می کند. بنابراین با این کار می توان دردهای اجتماعی را شناسایی و برای درمان آن فکری کرد.

گفتنی است در پایان این مبحث، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی، عنوان کرد: از آنجا که هدف ما حمایت و تجهیز خیریه ها و شبکه های مردم نهاد است، تا خدمات بهتری به شهروندان نیازمند ارائه دهند، بنابراین اعضای کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی کلان شهر اراک با کلیات این دو طرح موافقت نموده و حمایت خود را به منظور اجرای آن اعلام می نمایند.

لازم به ذکر است، مصوبات کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، پس از این نشست به شرح ذیل می باشد:

1-   در خصوص اجری بند یک تبصره یک ماده چهار دستورالعمل نحوه هزینه کرد اعتبار ماده 17 (35 درصد از 40 درصد موضوع تبصره ماده سه اعتبارات لحاظ شده در بودجه هر سال)، طرح سامانه جامع حمایت و مشارکت خیرین و مددجویان (صندوق مشارکت اجتماعی) کلانشهر اراک توسط مشاور عالی و رئیس شبکه زیست محیطی سازمانهای مردم نهاد، جناب آقای دکتر آقاخانی در جلسه مطرح گردید. پس از استماع نظرات و پیشنهادات اعضای حاضر در جلسه مقرر گردید طرح موجود پس از بازبینی و اعمال اصلاحات لازم ظرف مدت یک هفته جهت تصویب به شورای اسلامی شهر ارسال گردد.

2-   در خصوص اجری بند سه تبصره یک ماده چهار دستورالعمل نحوه هزینه کرد اعتبار ماده 17 در ارتباط با احداث گرمخانه (45 درصد از 40 درصد موضوع تبصره ماده سه اعتبارات لحاظ شده در بودجه هر سال) مقرر گردید، خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی طرح احداث گرمخانه (مستقل یا مشارکتی بودن) در شهر اراک را ظرف مدت یک هفته جهت بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر ارسال نماید. ضمن اینکه ساخت گرمخانه از وظایف ذاتی شهرداری ها می باشد و شهرداری محترم می بایست نسبت به ساخت گرمخانه در سطح شهر اراک اقدام نماید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 5 تير 1398.
شمسی:
الأربعاء 23 شوال 1440.
قمری:
Jun 26 2019.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز20
دیروز11
این هفته54
این ماه323
مجموع88660

آی پی بازدیدکنندگان : 34.228.194.177
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 20:43

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group