اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مناسبت ها

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

عدم اجرای مصوبات ابلاغ شده به شهرداری پیرامون تملک منزل ورثه حاج آقا محسن اراکی و منزل ورثه محسنی سجادی

 

 

به گزارش اداره روابط عمومی، کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، شنبه 13 دی ماه، با دعوت از معاون برنامه ریزی استانداری، نماینده فرماندار به همراه مسئول اداره عمران فرمانداری، مدیرکل راه و شهرسازی، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، معاونین برنامه ریزی و فرهنگی اجتماعی شهرداری، مدیر بافت تاریخی، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی به همراه کارشناس مرمت سازمان و همچنین مدیرعامل شرکت عمران مسکن سازان، در رابطه با شاخص سازی ابنیه تاریخی و بافت های دارای ارزش تاریخی شهر اراک و بررسی نامه های واصله تشکیل جلسه داد.

اشرف بهادری، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی کلان شهر اراک، در رابطه با مصوبات و پیشنهادات جلسه هم اندیشی پیرامون شاخص سازی ابنیه تاریخی و بافتهای دارای ارزش تاریخی کلانشهر اراک گفت: در این نشست مقرر گردید سازمان میراث فرهنگی و شهرداری میزان اعتبار لازم جهت اتمام مرمت و بهره برداری از حمام تاریخی میدان ارگ و اعتبار لازم جهت تملک، اتمام مرمت و بهره برداری از منزل ورثه حاج آقا محسن اراکی واقع در خیابان محسنی و منزل ورثه محسنی سجادی واقع در کوچه ارسطو را برآورد و جهت تأمین اعتبار به استانداری محترم اعلام نمایند.
وی افزود: علیرغم مصوبات شورای اسلامی شهر در ارتباط با مرمت و ساخت حمام تاریخی میدان ارگ، با مالکیت شهرداری، منزل ورثه حاج آقا محسن اراکی واقع در خیابان محسنی و منزل ورثه محسنی سجادی واقع در کوچه ارسطو، مطابق گزارش ارائه شده توسط مدیر عامل محترم سازمان بهسازی نوسازی، هیچ پیشرفتی در ساخت و مرمت این ابنیه صورت نپذیرفته و مصوبات اجرایی نگردیده است. بنابراین مقرر گردید شهرداری دلیل متوقف شدن این پروژه ها را ظرف مدت یک هفته به شورای اسلامی شهر اعلام نماید.
بهادری همچنین در رابطه با آخرین مصوبات ابلاغ شده از سوی شورای اسلامی شهر به شهرداری پیرامون منزل ورثه حاج آقا محسن اراکی و منزل ورثه محسنی سجادی که تاکنون اجرا نشده، عنوان کرد:
کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا پیشنهاداتی را از جمله، تملک ملک تاریخی ورثة مرحوم محسنی واقع در کوچه ارسطو و همچنین تملک ملک حاج اقا محسن اراکی مطرح و ضمن موافقت مقرر شده بود، حداکثر تا پایان سال جاری اقدامات لازم از سوی شهرداری انجام و نتیجه به شورای اسلامی اعلام گردد که متأسفانه تا امروز گزارشی مبنی بر اجرای مصوبات مذکور به شورا ارسال نگردیده است.
وی درخصوص دیگر موضوعات مطرح شده در کمیسیون و مصوبات حاصله، اظهار داشت: باستناد قانون بودجه سنواتی و قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه، واحدهای صنعتی که در ایجاد فضای سبز، میراث فرهنگی و بخش ورزشی شهر فعالیت و سرمایه گذاری می کنند به میزان هزینه کرد خود در این زمینه ها از پرداخت مالیات معاف هستند. بنابراین با توجه به صنعتی بودن کلانشهر اراک و به منظور استفاده از ظرفیت های کارخانجات و بخش خصوصی، در این جلسه عنوان شد، از استاندار محترم خواسته شود در جلسات خود با بخش صنعت، بر سرمایه گذاری در زمینه میراث فرهنگی، تأکید نمایند که با مرمت و بازسازی این ابنیه، از آنها به صورت هتل و مهمانسرا و فضاهای فرهنگی استفاده گردد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در خصوص عدم تعامل اداره اوقاف با سازمان میراث فرهنگی و شهرداری عنوان کرد: متأسفانه مصوباتی که در خصوص قدرالسهم اداره اوقاف و امور خیریه در مورد املاک و بناهای تاریخی اوقافی به این اداره ابلاغ گردیده است، تاکنون اجرایی نشده و اداره اوقاف به طور کلی هیچگونه تعاملی با سازمان میراث فرهنگی و شهرداری نداشته است. بنابراین از استانداری محترم درخواست می شود در این خصوص تمهیدات مقتضی را معمول فرماید.
بهادری همچنین به لیست ابنیه و ساختمان های قدیمی شهر که ارزش تاریخی و معماری دارند، اشاره کرد و گفت: براساس این لیست که با قید اعتبار مورد نیاز جهت تملک، از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شورا ارائه شده است، در حال حاضر حدود 25 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی افزود: در این جلسه با جلب موافقت معاونت محترم برنامه ریزی استانداری در زمینه حمایت، مساعدت و تخصیص اعتبار، پیشنهاد شد جهت تأمین بودجه مورد نیاز توسط متولیان امر شامل، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری، استانداری، فرمانداری و اداره اوقاف و امور خیریه، این مبلغ تقسیم به سهم شود و طی یک بازه زمانی، حداکثر 3 ساله، نسبت به تملیک این اماکن اقدام گردد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 5 تير 1398.
شمسی:
الأربعاء 23 شوال 1440.
قمری:
Jun 26 2019.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز20
دیروز11
این هفته54
این ماه323
مجموع88660

آی پی بازدیدکنندگان : 34.228.194.177
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 20:45

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group