اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مناسبت ها

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

هم اندیشی پیرامون کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد در سطح کلانشهر اراک

 

 

به گزارش اداره روابط عمومی، کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، شنبه 30 خردادماه، با دعوت از شهردار، معاونین برنامه ریزی و فرهنگی اجتماعی شهرداری، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی و کارشناسان مربوطه، به بحث و تبادل نظر پیرامون کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد در سطح کلانشهر اراک، پرداخت.

 اشرف بهادری، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمین، در رابطه با موضوع جلسه اظهار داشت: شورای اسلامی شهر و شهرداری در جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان حضور دارند و خوشبختانه اقدامات خوبی در بحث پیشگیری انجام می شود که امیدواریم نتیجه بخش باشند. ضمن اینکه در آئین نامه نحوه هزینه کرد اعتبارات ماده 17 بودجه شهرداری نیز امسال، 35% جهت کمک به سازمانهای اجتماعی و شبکه های ذیربط سازمانهای مردم نهاد و 45% جهت احداث گرمخانه با محوریت استفاده از ظرفیتهای سازمانهای اجتماعی و شبکه های مردم نهاد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین 5 برگ «راهکار و پیشنهاد به منظور پیشگیری و مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر» و یک نسخه مجلد «مدیریت مبارزه با مواد مخدر در چند کشور» توسط کمیسیون فرهنگی اجتماعی و مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر اراک جمع آوری و تهیه شده که جهت بهره برداری لازم به شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ارسال گردیده است.

بهادری در ادامه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که می فرمایند: امروز اگر مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران با مواد مخدر به سختی مبارزه می کنند این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است. به ارائه راهکارها و پیشنهادات جهت پیشگیری و مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر پرداخت:

1-   آگاهی رسانی به وزارت آموزش و پرورش و معلمان و مشاوران مدرسه: برای این منظور کلاسهایی برای آموزش معلمان و مشاوران دلسوز و خبره برگزار کنند به طوری که از هر مدرسه تعداد زیادی از معلمان و مشاوران در کنار امر آموزش، به تشویق جوانان به ورزش، شرکت در کارهای فرهنگی و هنری مبادرت ورزیده و با ایجاد صمیمیت بین مشاوران

و معلمان با دانش آموزان از ابتلا جوانان و نوجوانان به مواد مخدر جلوگیری شود.

2-   کمک و ارائه راهنمایی و مشاوره های دلسوزانه به دانش آموزان یا نوجوانان که به مواد مخدر آلوده شده اند و یا در ابتدای راه آلودگی به مواد مخدر هستند که این کار میتواند به وسیله ترغیب آنها به شرکت در کلاسهای ورزش گروه همسالان و در یک برنامه منظم برای ترک اعتیاد باشد.

3-     تغییر و تحولات در برنامه های درسی و ورود مباحث جدید به محتوای درسی مانند آموزش خطرات مواد مخدر، بیماری های مسری مانند ایدز و ...

4-     آموزش مهارتهای زندگی به دانش آموزان و ایجاد ارتباط دوسویه بین دانش آموزان و معلم و همچنین بین مدرسه و خانواده.

5-   ارائه برنامه های رادیویی، تلویزیونی در تمام زمینه ها و در تمام سطوح جهت آگاه سازی از واقعیت ها و جریانهای اجتماعی و برنامه های تبلیغاتی کوتاه برای جلوگیری از ابتلاء بیشتر جوانان به امر اعتیاد.

6-     مراقبت روزانه از کودکان خانواده هایی که در بحران به سر میبرند به ویژه خانواده هایی که دارای افراد معتاد هستند.

7-     ایجاد مکانی برای اسکان افراد بی خانمان که میتوان از مکانهایی که افراد خیر وقف میکنند استفاده کرد.

8-     پروژه هایی بر پایه یک ساختار روزانه برای جذب و پشتیبانی افراد بی خانمان، دختران و پسران خیابانی و ...

9-     تأسیس مدرسه آموزشی به منظور آموزش عملی و درمان مدار برای کارکنان موسسات عمومی و خصوصی مرتبط با اعتیاد.

10-   برنامه ویژه کارگرانی که در وضعیت فشار روانی زندگی می کنند و مستعد گرایش به سوی مصرف داروهای روانگردان و الکل هستند.

11-  ایجاد باشگاههای ورزشی به صورت رایگان تا جوانان بتوانند به صورت رایگان از امکانات آن بهره مند شوند و کمتر به اعتیاد و مواد مخدر گرویده شوند. در این زمینه می توان از افراد خیر کمک گرفت.

12-   تقویت مسائل مذهبی و ایجاد روحیه مذهبی و تقویت اعتماد به نفس آنها از طریق برنامه های موثر در مدارس، مراکز ترک اعتیاد، باشگاه های ورزشی و ...

13-   کاهش دسترسی جوانان به مواد مخدر

14-  سر و سامان دادن به مراکز ترک اعتیاد و مشخص کردن یک سری استانداردهای مشخص برای احداث و اداره این مراکز. مراکز ترک اعتیاد کنونی به هیچ وجه از لحاظ بهداشتی و ابعاد روانی از سلامت لازم برخوردار نبوده و اداره آنها به دست افراد کاردان و مشاوران نمی باشد.

15- ایجاد مراکزی در سطح شهر برای حمایت از معتادان با امکانات مناسب بهداشتی، ورزشی و حضور مشاوران دلسوز تا افرادی که به این مراکز مراجعه می کنند را یاری کنند. در این موارد میتوان از کمک افراد خیر استفاده کرد.

16-  پیشنهاد ایجاد یک پایگاههای اطلاعاتی خاص مخصوص معتادان تا هر وقت معتادان یا خانواده آنها احساس کردند به کمک نیاز دارند با این مراکز تماس بگیرند و یک تیم شامل پزشک و مشاور و ... به محل زندگی آنها اعزام شود و با تشکیل پرونده و کمکها و مشاوره های ممتد، زمینه برای برای ترک فرد مورد نظر اعمال نمایند و از طرفی با حمایتهای خود از این خانواده ها از اعتیاد سایر اعضای خانواده نیز جلوگیری گردد.

17-   کمک به بقا و کاهش خطر از طریق محدود کردن آسیبهای اجتماعی و روانی و طرد اجتماعی معتادان و تسهیل بازگشت دوباره آنها به جامعه.

18-   استفاده از کمک های مالی خیرین و نهادها برای ایجاد کارگاه جهت اشتغال به کار و بهبود یافتگان و خانواده های آسیب دیده.

19-   ایجاد و راه اندازی چندین مرکز مشاوره با حق مشاوره کم در سطح شهر برای دسترسی آسان و ارزان مددجویان به مشاور.

 در ادامه این جلسه، دبیر هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، عنوان کرد: کلیه فعالیتهای حوزه مواد مخدر در ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ساماندهی می شود. 1- حوزه مقابله 2- حوزه درمان 3-حوزه فرهنگ و پیشگیری سه حوزه ای است که ما در آن فعالیت داریم و به مقوله سوم تا به الان کمتر پرداخته شده است.

زیدوند، اضافه کرد: پس از انقلاب اسلامی عمدة اقدامات در حوزه مقابله بوده است و نتیجه آن وارد شدن سالیانه 100 تا 150 هزار نفر به دایره اعتیاد می باشد. حلقة مفقوده اقدامات ما در حوزة فرهنگ پیشگیری است. رشد چشمگیر آمار اعتیاد با نوان به مواد مخدر بسیار نگران کننده است. آسیب هایی که یک زن معتاد به جامعه وارد میکند به مراتب بیشتر از یک مرد معتاد است. یکی از بزرگترین مشکل بانوان در حوزه درمان، هزینه های درمانی و نگهداری فرزندان آنها می باشد.

وی اذعان داشت: گرایش به مصرف مواد مخدر در شهر ما فوق العاده بالا و به وضعیت بحران نزدیک است. بعید نیست در یکسال آینده به وضعیت بحران در مصرف بالای شیشه و موارد روانگردان برسیم. راهکار مبارزه با مواد مخدر، مقابله نیست. اکثر افراد اعدامی ما در این حوزه جوانان دهه های 60 و 70 هستند که عمدتاً از مناطق حاشیه ای شهر می باشند. در مناطق حاشیه ای هنوز هم خلاف کردن یه ارزش و هنجار محسوب می شود و وظیفه ما تغییر این نگرش ها و جایگزینی هنجارها می باشد. مواد مخدر دیگر کاری به مرزها ندارد چون ما خودمان تولید کنندة مواد شده ایم. امکان اینکه ریشه مواد مخدر را بخشکانیم واقعاً وجود ندارد ولی باید اقدامات نظارتی و پیشگیری را آموزش دهیم و از راه های اجتماعی وارد شویم. باید مردم را آگاه کنیم و حس مسئولیت در قبال مسائل اجتماعی همنوعان را در آنها پرورش دهیم.

سپس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای اسلامی کلان شهر اراک، با اشاره به نامه ستاد مبارزه با مواد مخدر، مبنی بر اینکه «شهرداری ها و سازمانهای وابسته به آنها در شهرهای دارای 500 هزار نفر جمعیت و بالاتر و مراکز استانها، موظفند علاوه بر برنامه های مصوب، حداقل 10 درصد از بودجه فرهنگی و اجتماعی مصوب سالانه خود را در چهارچوب برنامه ها و فعالیتهای ابلاغی از سوی دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، به امور پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب معتادان و حمایت های اجتماعی از معتادان بهبود یافته اختصاص دهند. همچنین گزارش عملکرد اجرای این بند را هر سه ماه یکبار به وزارت کشور و دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه نمایند.» گفت: طبق اظهارات دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر می توان ده درصد اعتبارات فرهنگی مذکور را از طرق مختلف من جمله:

1-     ده درصد اعتبارات فرهنگی را خود شهرداری با استفاده از ظرفیتهای موجود میتواند مدیریت کند. مانند: پایه بیلبورد، مکانهایی که بلااستفاده مانده و ...

2-     استفاده از بهبود یافتگان در مباحث نیروهای خدمات شهری (اشتغال بهبود یافتگان)

3-     مکانی بصورت پاره وقت جهت عرضة محصولات بهبود یافتگان و خانواده های ایشان در نظر گرفته شود.

4-     ساماندهی و بحث سرپناه معتادین بی خانمان (اعتبارات ماده 17 بودجه شهرداری)

و ... پرداخت کرد.

گفتنی است، در پایان این نشست مهندس عباسی، شهردار اراک، در خصوص اقداماتی که شهرداری در خصوص بحث مواد مخدر انجام داده است، گفت: بخش فرهنگی شهرداری در بحث خانواده برنامه های خوبی دارد که بصورت ماهیانه برگزار می شود. همچنین برگزاری نمایشگاه های مختلفی در رابطه با مواد مخدر و پرداختن به این مقوله در همایش های پیاده روی و ورزشهای صبحگاهی از دیگر اقدامات شهرداری جهت آموزش و آگاهی بخشی به شهروندان است. ضمن اینکه جلسات NA که با مجوز شهرداری در پارکها برگزار می شوند و البته پیشنهاد می کنیم این جلسات به مکانهایی خارج از شهر منتقل شوند در بحث آموزش شهروندی فعالیت خوبی داشته و اخیراً هم همایشی با محوریت مواد مخدر قرار است برگزار شود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 5 تير 1398.
شمسی:
الأربعاء 23 شوال 1440.
قمری:
Jun 26 2019.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز20
دیروز11
این هفته54
این ماه323
مجموع88660

آی پی بازدیدکنندگان : 34.228.194.177
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 20:40

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group