اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مناسبت ها

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

بحث و بررسی پیرامون وضعیت موجود فضای سبز شهر اراک و توسعه آن با محوریت منابع آبی موجود

 

به گزارش شورای اسلامی کلان شهر اراک ، کمیسیون خدمات شهری ، یکشنبه 5 آذر ماه ، با حضور اعضای کمیسیون خدمات شهری ، بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری ، معاون و کارشناسان سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری ، مهندس بابائی ریاست سازمان جهاد کشاوری استان مرکزی ، مهندس آمره ای مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی تشکیل شد .

 محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری در ابتدای این جلسه عنوان کرد: مسئله فضای سبز رابطه تنگاتنگی دارد با آلودگی هوا و مسئله ای که می تواند تاثری داشته باشد در آلودگی هوا ، مسئله فضای سبز یکی از مهمترین مسائل کمیسیون خدمات شهری می باشد و مباحث مربوط به فضای سبز شهر اراک و اطراف آن که با یک برنامه ریزی مدون چالش های پیش روی این فضاهای سبز  را بررسی و معضلات مربوط به آن ها را حل کنیم که مهمترین مشکلات پیش روی فضای سبز مساله تامین آب می باشد .

وی در ادامه افزود :   کارگروه های مربوطه  در این زمینه دارند بررسی هایی را انجام می دهند که اولا فضای سبز موجود شهر اراک و اطراف شهر دقیقا مشخص شود  به چه میزان هست و بعنوان مثال مناطق سنجان و کرهرود که به فضای شهری اضافه شده است و باید در خصوص این مناطق اطلاعات دقیق داشته باشیم تا بتوانیم سیاست گذاری های صحیح در زمینه فضای سبز شهر را داشته باشیم .

در این جلسه رئیس کمیسیون خدمات شهری بیان نمود : ما بر آن هستیم که یک برنامه مدون داشته  که بتوانیم این چالش فضای سبز که یک معضل بزرگی  شده است در خصوص مسائل حفظ و نگهداری و ایجاد آن بتوانیم در این زمینه موفق باشیم .

محمدی در ادامه گفت : یکی از مهمترین چالش های فضای سبز مسئله آب است که اصلا این موضوع خود یک مسئله مهمی هست که در سطح کشورمان می باشد و مهمترین مسئله  مصرف بهینه آب است که متاسفانه ما همان میزان آبی هم که داریم به درستی مصرف نمی کنیم و اگر از روش های نوین بخواهیم استفاده کنیم می توانیم تقریبا تعداد بیشتری فضای سبز ایجاد کنیم و دیگر اینکه از طرفی ما می توانیم از گونه هایی در فضای سبزمان استفاده نمائیم که آب کمتری مصرف می کند همانطوریکه الان خیلی از شهرها آمدند به این سمت رفتند .

رئیس کمیسیون خدمات شهری در این جلسه اضافه کرد : متاسفانه ما در شهر اراک این چمن ها را داریم که باید نهضت مبارزه با چمن را داشته باشیم و این چمن برود به سمتی که ما بتوانیم از گونه هایی استفاده کنیم که آب کمتری نیاز دارد و چمن مربوط به آب و هوای معتدل و مرطوب است . آب و هوای خشکی که شهر اراک دارد و مسئله کم آبی که در شهر موجود می باشد برای همین منظور در حرکتی که ما مد نظر داریم و گامهای بعدی که میخواهیم برداریم باید اولا اطلاعات و دیتاهای درستی داشته باشیم از مساحت کنونی فضای سبز ، سطح چمن و میزان آبی که نیاز دارد و بعد بر روی روش های نوین آبیاری کار کنیم .  

در پایان مصوبات کمیسیون خدمات شهری به شرح ذیل اعلام گردید :

1ـ مقرر شد شهرداری به جهت صرفه جویی در منابع آبی از کاشت چمن جدید در معابر شهری خودداری نموده و برنامه های جایگزین خود را در قالب لایحه ای حداکثر تا پایان دی ماه سال جاری به شورا ارسال نماید .

2ـ مقرر شد شهرداری در زمینه ارائه مشوق های قانونی جهت ایجاد روف گاردن برای سازندگان ساختمانهای جدید لایحه پیشنهادی خود را حداکثر تا پایان دی ماه سال جاری به شورا ارسال نماید .

3ـ مقرر شد طرح جامع فضای سبز شهر اراک با همکاری شهرداری ، شوراء ، دانشگاهیان ، سمن ها و سایر متخصصان امر تدوین و داوری گردید و جهت تصویب به شورا ارسال گردد .

4ـ مقرر شد شهرداری در اسرع وقت نسبت به تهیه بانک اطلاعاتی فضای سبز شهر اراک و پیاده سازی آن بر روی نقشه GIS اقدامات مقتضی را معمول و نتیجه را به شورا ارسال نماید .

5ـ مقرر شد کمیته فضای سبز شورا بعنوان  زیر مجموعه کارگروه خدمات شهری شورا فعالیت خود را آغاز نماید . 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
دوشنبه 30 مهر 1397.
شمسی:
الإثنين 12 صفر 1440.
قمری:
Oct 22 2018.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز39
دیروز54
این هفته39
این ماه727
مجموع84873

آی پی بازدیدکنندگان : 54.225.26.44
Unknown ? Unknown Mon 22 Oct 2018 23:19

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group