اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

بحث و تبادل نظر پیرامون کلیه مسائل حوزه سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک

 

به گزارش مرکز ارتباطات شورای اسلامی کلان شهر اراک ، کمیسیون خدمات شهری ، یکشنبه 19 آذر ماه ، با حضور اعضای کمیسیون خدمات شهری ، بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری اراک ، مدیرعامل محترم سازمان مدیریت پسماند به همراه کارشناسان مربوطه تشکیل شد .

در ابتدای جلسه محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت : زباله یا پسماند امروزه یک مسئله بسیار مهم زیست محیطی جهانی است که شهر اراک هم این مشکل را دارد و انواع زباله ها شامل : زباله های خانگی ، شهری ، کشاورزی ، صنعتی ، ساختمانی بیمارستانی و زباله های خطرناک می باشد .
در این جلسه رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک در خصوص تولید پسماند، جمع آوری ، حمل و نقل، دفن بهداشتی و بازیافت توضیحاتی عنوان نمود : با توجه به ورود تکنولوژی های جدید و به روز پسماندهای الکترونیکی که در آنها از قطعات الکترونیکی که می تواند محیط زیست را به خطر بیاندازد استفاده شده رو به افزایش است و می بایست در زمینه بازیافت و بازگرداندن آنها به چرخه تولید مطالعه و راهکار ارائه گردد . و همچنین نقش آموزش در فرهنگسازی شهروندان در جهت کاهش تولید پسماند که از ارکان اصلی مدیریت پسماند می باشد اشاره داشت و عنوان نمود که باید بسمت کاهش تولید پسماند گام برداریم و امروزه تولید انرژی از زباله را داریم که با احداث نیروگاه زباله سوز انرژی گرمایی و الکتریکی از سوزاندن زباله بدست می آورند . نیروگاه ، زیست گاز (بیوگاز) با استفاده از گاز حاصل از زباله هایی که منشاء زیستی دارند که برق و گرما تولید می کنند . در این زمینه شهرهای مشهد ، شیراز اقداماتی انجام داده اند .
در ادامه رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا افزود : باتوجه به اینکه بافت فرسوده شهری و رودخانه در مرکز شهر اراک وجود دارد این شهر مستعد تکثیر و ازدیاد جمعیت موش ها و جوندگان می باشد و روش فعلی که برای مبارزه و کنترل جوندگان از طریق سموم می باشد جوابگو نبوده و می بایست از روش ها نوین و علمی- دانشگاهی استفاده شود .
همچنین وی گفت : فواید بازیافت شامل حفاظت از منابع و صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا می باشد ، انرژی های پاک همانند انرژی باد و انرژی خورشیدی و انرژی گرمایی و سوخت سبز می تواند استفاده شود و هرم مدیریت پسماند شامل : دفن یا انهدام زباله ، تولید انرژی از زباله ، بازیافت ، باز مصرف ، کاهش زباله و تولید نکردن زباله است که امید است به سوی بازکاهی زباله که شامل باز مصرف ، کاهش زباله و تولید نکردن زباله است پیش برویم .
در این جلسه بیاتیان، معاون خدمات شهری شهرداری بیان کرد : ما باید راهکارها و روشهای را استفاده نماییم که از مبداء کاهش تولید پسماند داشته باشیم و آن هم از طریق آموزش و اطلاع رسانی شهروندان می باشد و سازمان باید در زمینه پسماند از طریق راهکارهایی که می تواند هزینه های خود را تامین نماید .
همچنین وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه مناقصه خدمات شهری قبل از فعالیت شورای دوره پنجم انجام شده و قرارداد منعقد گردیده و شروع بکار این پیمانکاران همزمان با شروع بکار شورای محترم بوده ، این شرکت ها با مشکلات مالی مواجه بوده و از مهمترین کارهای مسئولین برطرف نمودن مشکلات مالی سازمان و پرداخت حقوق کارگران می باشد.
محمدی در این جلسه در خصوص طرح جامع مدیریت پسماند اعلام کرد : کارگروهی با حضور اعضای محترم شورا، اساتید دانشگاهی، سمن ها و کارشناسان خبره در حوزه مدیریت پسماند تشکیل و پس از مطالعه طرح جامع موجود و مشخص شدن خواسته های کارگروه نسبت به شناسایی مشاور و بررسی تهیه طرح جامع پسماند اقدام شود .
در ادامه افزودند در خصوص تفکیک پسماندهای خشک از مبداء و استقرار کانکس های ثابت در محل های مورد نیاز، می بایست با توجه به هزینه و درآمد حاصل از تفکیک از مبداء برون سپاری صورت گرفته و با مشارکت بخش خصوص انجام شود .
در پایان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک از معاون مالی سازمان مدیریت پسماند درخواست کرد گزارشی از ریز هزینه ها و بودجه سازمان به این شورا ارائه نماید.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 21 آذر 1397.
شمسی:
الأربعاء 4 ربيع ثاني 1440.
قمری:
Dec 12 2018.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز25
دیروز27
این هفته91
این ماه426
مجموع86743

آی پی بازدیدکنندگان : 3.80.218.53
Unknown ? Unknown Wed 12 Dec 2018 17:11

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group