اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

بازدید از مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری امید رویان جهاد دانشگاهی مرکز استان مرکزی

 

 

ارائه گزارش سازمانهای تابعه شهرداری درخصوص درآمدهای محقق شده و هزینه های انجام شده بودجه سال 96 و ارائه پیشنهادات هرسازمان در خصوص منابع درآمدی و پروژه های اجرایی جهت لحاظ نمودن در بودجه پیشنهادی سال 97 و  بازدید از مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری امید رویان جهاد دانشگاهی مرکز استان مرکزی

 به گزارش مرکز ارتباطات شورای اسلامی کلانشهر اراک ، کمیسیون خدمات شهری ، یکشنبه 1 بهمن ماه ، با حضور اعضای کمیسیون خدمات شهری ، معاونین برنامه ریزی، مالی و اقتصادی و خدمات شهری شهرداری اراک ، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند ، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و بار و مسافر ، مدیرعامل سازمان آرامستانها ، مدیرعامل کشتارگاه دام اراک و مدیریت ساماندهی فراورده های کشاورزی و میادن میوه و تره بار تشکیل شد .

در ابتدای جلسه طوفان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک  ضمن تبریک سالروز باسعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به پرستاران زحمتکش کشور عزیزمان ایران،  در نطقی پیش از دستور در خصوص نظارت  بر عملکرد  شهرداری بیان کرد:

بر کسی پوشیده نیست که مهمترین وظیفه  شوراها نظارت برعملکرد شهرداری به عنوان متولی امور شهری است.  نظارتِ صحیح و نظاممند بر  عملکرد  شهرداری  درگروی  وجود یک  نظام پایش مشخص با شاخص ها و سنجش های  کاربردی است.  در این  نظام پایش و  نظارت،  بودجه محوری ترین  و کلیدی ترین  ابزاری است که از طریق آن میتوان دورنما و چشم انداز یکساله شهرداری ها را  پیشبینی و کنترل  نمود. تجربه ماه های اخیر نظارت  بر عملکرد  سازمان ها و معاونت های مختلف شهرداری  اراک این واقعیت  را  آشکار  ساخت که  محقق نشدن  بودجه یا  تخصیص  نادرست بودجه  مهمترین علت تاخیر در اتمام  فعالیت های عمرانی  و یا  عدم تحقق برنامه های ارائه شده از شهرداری به شورا است. نمونه بارز این موضوع را میتوان در برآورد  و همچنین تخصیص غیرکارشناسی بودجه برای پروژه های چون پارک بانوان در سال های گذشته دید.  فقدان یک  سند بودجه جامع، با ردیف بودجه های مشخص برای هر پروژه، در  دوره های پیشین  مدیران را به سمت تصمیمگیری های سلیقه ای و تخصیص ردیف بودجه های مبهم به الویت های نادرست و در نتیجه نیمه کاره ماندن پروژه های مهم و کلیدی شهر سوق داده است. بسیاری از پروژه ها و برنامه های کلیدی و زیرساختی شهرداری  به دلیل فقدان بودجه و عدم پیشبینی ردیف بودجه مشخص، نیمه کاره مانده یا  حتی کلید نخورده است. یک مقایسه ساده بین ساختار  اداری، نظام هدایتی، بودجه بندی و برنامه ای شهرداری اراک در سال های پیشین با شهرداری های هم رتبه، نشان می دهد از حیث ساختاری، نرم افزاری و نظام برنامه ریزی  شهرداری  اراک همچون بلدیه هدایت شده است و نه شهرداری یک کلانشهر!!.

سوال اصلی چیستی وظیفه  و رسالت شورا  در چنین شرایطی است.

اعضای محترم شورای اسلامی کلانشهر اراک، تصویب بودجه سالانه شهرداری باید از یک فرآیند نظاممند  و پیوسته -تدوین برنامه- برآورد هزینه- تدوین بودجه- تصویب و تخصیص و -اجرا پیروی نماید. این فرآیند فقط و فقط درصورتی محقق می شود که هر یک از معاونت ها و سازمان های شهرداری برنامه یکساله جداگانه ای را بنابه الویت ها، ضرورت ها و نیازهای خود تدوین و سپس برای جمع بندی و یگپارچه سازی به  معاونتِ متصدی امر تدوین بودجه در شهرداری تحویل دهند. برنامه یکساله شهرداری نیز باید از دل این برنامه تدوین شود و نه در یک فضای ذهنی و جدا از واقعیات شهر، فقدان چنین ساز و کاری سبب شد برنامه های پیشین شهرداری  اراک  ضمن میزان تحقق پذیری اندک با یک مشکل عدیده  که همانا  عدم تحقق و اختصاص متناسب بودجه است، روبرو باشند. اما ریشه اصلی این مشکل عدم توجه به برنامه پنج ساله شهرداری است. برنامه در دست تدوین باید هرچه سریعتر اصلاح شود و برای بررسی و تصویب به شورا ارائه شود. زیرا در صورت تصویب  این برنامه، برنامه های یکساله از  دل این برنامه و متناسب با اهداف بلند مدت آن  تهیه خواهد شد. بدون ارائه برنامه یکساله مشخص با پروژه های دقیق و مکانمند عملاً نظارت بر عملکرد شهرداری و بررسی میزان پیشرفت و موفقیت  شهرداری  در عملیاتی ساختن  برنامه ها، اساساً  امکانپذیر نخواهد بود  و هیچ  شاخص و معیاری علمی و مورد قبولی  در دست شورا نیست لذا شیوه  نظارت  شورا  هم از  یک  سیستم نظاممند و عقلایی به سمت ساختارِ سلیقه ای  دوره های پیشین، خواهد رفت. بنابراین از اعضای  محترم  خواهشمندم پیش از تدوین  بودجه نسبت به  بررسی  برنامه های سازمان های  تحت نظارت خود، تدقیق پروژه ها و تعیین ردیف بودجه مشخص برای هر پروژه اقدام فرمایند، این امر  ضمن  تعیین  الویت های  سال آتی و ایجاد اطمینان از پیشرفت پروژه های کلیدی هر معاونت و سازمان، از مدیریت های  سلیقه ای  معاونت ها و سازمان ها جلوگیری می نماید ضمن اینکه  امکان نظارت دقیق بر عملکرد و چگونگی  صرف  بودجه در هر سازمان/ معاونت را  مقدور می سازد.

طوفان محمدی در ادامه جلسه از مسئولین شهرداری و سازمان های زیر مجموعه کمیسیون خدمات شهری که برنامه های 5 ساله و یکساله خود را که براساس آن بودجه سال 97 تهیه خواهند نمود توضیحاتی خواست و عنوان نمود: مقرر شده بود سازمان ها برنامه های 5 ساله و یک ساله خود را به این کمیسیون ارائه نمایند که متاسفانه هیچ یک از سازمان ها برنامه ای را ارائه ننموده اند .

در این جلسه رئیس کمیسیون خدمات شهری افزود : در مورد هر سازمانی برنامه 5 ساله در نظر گرفته شود و در یک سال آینده برنامه های که الویت و از همه مهمتر می باشد را مشخص و مطابق با آن بودجه و ردیف اعتباری خاص آن موضوع پیش بینی و مصوب گرددکه متاسفانه هیچ یک از سازمان ها اقدامی در این زمینه نداشته اند و تاکید نمود : اگر شهرداری بخواهد از این نوع سنتی بودن عبور نماید و درحال گذار باشد، بایستی اصولی و برنامه ریزی شده گام بردارد.

در این جلسه بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری گفت : بودجه یک برنامه مالی برای دوره مالی می باشد که متاسفانه بودجه درآمدی وهزینه توازن نداشته و باید در برخی هزینه ها تقلیل صورت پذیرد.

در ادامه ایشان افزود: سازمانی که برای هزینه های جاری خود مانند پرداخت حقوق برنامه ای ندارد چگونه می تواند برنامه چندین ساله ارائه نماید.

وی گفت: برای سال آینده نباید هیچ پروژه ای تعریف نماییم بلکه باید همین پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. همچنین بودجه سازمان ها تابع بودجه شهرداری می باشد و مقرر شده امسال بودجه بصورت واقعی دیده شود.

مرتضی سورانه عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در ادامه این جلسه بیان کرد: سازمان های برای رسیدن از نقطه A به نقطه B  چه برنامه ای دارند و چه مقدار هزینه نیاز دارد؟برنامه ای که ارائه می گردد باید کارشناسی شده باشد.در کمیسیون برنامه و بودجه علاوه بر برنامه های مالی باید منابع انسانی نیز مورد توجه بیشتری قرار گیرد و روی نیروهای تحصیل کرده شهرداری کار شود و آموزش ببینند.

ایرج رضایی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در این جلسه اظاهار نمود: بنده اعتقاد دارم که به آنچه می خواهیم برسیم ویا بکجا می خواهیم برسیم اولین چیز اراده به خواستن است که اولین قدم می باشد. ما باید در هر حرکتی نظم و برنامه داشته باشیم و برای هر برنامه نیز ابزارهای نیاز است که یکی از از برنامه ریزی ها، برنامه ریزی مالی می باشد.

وی در ادامه افزود: ما باید نوع درآمد و نوع هزینه را مشخص نماییم که قطعاً بی نظمی و بی برنامگی باعث اتلاف هزینه و اتلاف نیروی انسانی خواهد شد. پیشنهاد بنده ایجاد خزانه داری و حسابهای تعهدی برای شهرداری می باشد و شهرداری بایستی بودجه را در زمان تعیین شده به شورا ارئه نمایدو باید واقع بین باشیم که در غیر اینصورت به هیچ جا نخواهیم رسید.

خانمحمدی معاون برنامه و توسعه نیروی انسانی شهرداری در ادامه گفت: آموزش، تعلیم وتربیت باهم می باشد و برای نیروی انسانی هر دو باید کنار هم باشند و علاوه بر اینها تربیت کاری نیز باید صورت پذیرد.

عالیخانی معاون مالی و اقتصادی شهرداری اراک در این جلسه اظهار کرد: ما با بدهی میلیاردی از گذشته مواجهه هستیم چگونه با این حجم بدهی می توانیم برنامه ای طولانی مدت ارائه نماییم و برای ایجاد حساب خزانه داری نیاز به حسابهای تعهدی می باشد.وی در ادامه افزود: ما برای بودجه برنامه ریزی داریم. و ما از تحقیق و تفحص در شهرداری استقبال می کنیم و این باعث شفافیت خواهد شد.

مرادی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در ادامه جلسه بیان کرد: در شهرداری فکر وجود دارد که مدیریت بیش از 3000 نیروی شاغل در شهرداری کار بسیار عظیم می باشد که بدون تفکر و برنامه امکان پذیر نمی باشد وی در خصوص تحقیق و تفحص از شهرداری اظهار کرد: ما قصد مچ گیری و یا پلیس بازی از تحقیق و تفحص نداریم فقط با این فعل ما می خوایم مشکلات مالی گذشته شهرداری وسازمان ها را مرتفع سازیم.

فدایی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: مهم نیست که ما بودجه را با چه مبلغی تهیه می نماییم، مهم این است که با بودجه ای که داریم چگونه می توانیم مدیریت کنیم.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 21 آذر 1397.
شمسی:
الأربعاء 4 ربيع ثاني 1440.
قمری:
Dec 12 2018.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز6
دیروز27
این هفته72
این ماه407
مجموع86724

آی پی بازدیدکنندگان : 54.167.15.6
Unknown ? Unknown Wed 12 Dec 2018 05:50

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group