اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

شهرداری اراک در سال 97 به اتاق شیشه‌ای تبدیل شود

 

 

به گزارش مرکز ارتباطات شورای اسلامی کلان شهر اراک ، صحن رسمی ، عصر شنبه 7  بهمن ماه ، با حضور  شهردار اراک، مدیر مالی و درآمد شهرداری و مهندس زمانی نژاد نماینده استانداری مرکزی و اعضای شوراء تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه دکتر فلک افلاکی رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک خواستار عملکرد مالی شفاف شهرداری در سال 97 شد.

دكتر كاوه فلك‌افلاكي در صحن رسمي شوراي اسلامی کلانشهر اراك با تاكيد بر اينكه انجام تغييرات مناسب در بودجه نتايج مثبتي براي شهر به همراه خواهد داشت، بيان كرد: كاهش وابستگي به درآمدهاي ناپايدار همچون درآمد حاصل از فروش تراكم يكي از اصولي است كه بايد در تدوين بودجه مورد توجه قرار گيرد .

وي  افزود: كاهش اجرای پروژه‌هاي غير ضروري و تزييني كه به ارتقاي كيفيت زندگي در شهر كمك نمي‌كند، شفافيت عمليات‌ها مالي شهرداري و انجام فعاليت‌ها در اتاق شيشه‌اي را ديگر اصول لازم جهت تدوين بودجه عنوان كرد .

فلك‌افلاكي اظهار كرد: شوراي اسلامی شهر همواره بر شيشه‌اي بودن شهرداري تاكيد داشته است، اما به دليل تكثر و متفرقه بودن حساب شهرداري منابع درآمد سازمان‌ها و هزينه‌ها مشخص نيست و بايد كانال شفافي وجود داشته باشد كه در غير اين صورت شورا عدم شفافيت را بر نمي‌تابد .

نطق پیش از دستور فرزانه رحمتی در صحن علنی : اندک زمانی از استقرار شورای پنجم می گذرد. یکی از مطالبات به حق شهروندان اراکی، توسعه مراکز تفریحی و تفرجگاهی است که سالها مورد غفلت واقع شده است. نیک می دانیم که شهروندان برای استراحت، پیاده روی، دوچرخه سواری و استفاده از امکانات رفاهی، به مراکز تفرجگاهی که طبق استانداردهای روز دنیا به ارائه خدمات رفاهی پرداخته و در عین حال کوچکترین خسارتی به محیط زیست وارد نمی سازند، نیاز دارند.

همانطور که مستحضرید یکی از معدود مکان های تفرجگاهی و در دسترس عموم شهروندان، در درون شهر اراک منطقه گردشگری گردو است. با مستقر شدن آقای تاجران به عنوان شهردار اراک، یکی از مناطقی که مورد توجه ویژه قرار گرفته است و عملیات عمرانی خوبی، به گواهی شهروندان، در آن آغاز شده است، منطقه گردو است.

اما آنچه ذهن بنده و همکاران محترم بنده در شورای شهر و بسیاری از فعالان تلاشگر حفاظت از محیط زیست را به خود مشغول کرده است، آن است که خدای ناکرده یکی از جاذبه های عظیم گردشگری شهر اراک دچار غفلت، یا کج فهمی یا خدای ناکرده برخی فشارهای پیدا و پنهان شود. عزیزان توجه داشته باشند که ما امانت دار طبیعت بکر هستیم و در صورت تخریب و فرسایش طبیعت، خیانتی نابخشودنی به آیندگان و فرزندانمان کرده ایم.

در دنیا شاهد عملیات های پیشرفته و عظیم عمرانی در دل طبیعت هستیم، بدون آنکه کوچکترین آسیبی به طبیعت وارد شود، اما متاسفانه در کشور ما و شهر ما طبیعت، به قول حافظ شیرازی، اسیر پرده بازی های پنهان شده است و اینجاست که بر ماست هم غم بخوریم و هم قاطعانه در مقابل این انحراف، ایستادگی کنیم.

نیک می دانم که هیچ یک از اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار اراک، خواهان تخریب طبیعت به بهانه ایجاد برخی امکانات تفریحی نیستند. متاسفانه در هفته گذشته جلسه ای در خصوص طرح منطقه گردشگری گردو که در سال ۹۳ توسط یک شرکت مشاور به نام (( رهنمون خاک )) تهیه گردیده بوده است، در معاونت عمرانی استانداری مرکزی برگزار شده، که یکی از معایب طرح این شرکت مشاور، قرار دادن مسیر آفرود در دل طبیعت بکر گردو می باشد.

طرحی که این شرکت در سال ۹۳ ارائه داده به نظر من حاکی از دو نکته است: ۱- یا اینکه این شرکت اصلا در محل منطقه گردو حاضر نشده و تنها از روی نقشه منطقه اقدام به تهیه طرح نموده است.۲- یا اساسا فاقد سواد زیست محیطی بوده و مسائل مالی، ترجیح بیشتری بر حفظ منافع عمومی شهروندان یک شهر داشته است.

با توجه به دو موردی که اشاره کردم، تعجب بنده از حمایت هایی است که در خصوص ایجاد این مسیر در منطقه گردو در حال انجام است. از همین تریبون هشدار می دهم در صورت ادامه این موضوع، اسامی افراد حمایت کننده این مسیر مخرب طبیعت را اعلام کرده و با هر عنوانی که باشد برخورد خواهیم کرد.

مسیر آفرود با توجه به اینکه طرفدارانی دارد می تواند در قسمت های شمال جغرافیایی شهر یا مناطقی که آسیبی به طبیعت وارد نسازد ایجاد شود. نگذاریم منطقه گردشگری گردو که بایستی مکانی برای استراحت خانواده ها و تمدد اعصاب شهروندان عزیز، پیاده روی و دوچرخه سواری، باشد به مکانی برای جولان انواع اتومبیل و موتور سیکلت تبدیل شود.

بحث دوم و نهایی اینجانب به تعامل و ارتباط شهردار با رسانه ها بر می گردد.

جناب آقای شهردار!

نمایندگان منتخب مردم، مطبوعات و رسانه های دیداری و شنیداری، NGO ها و سازمان های مردم نهاد، سه ضلع ورود به جامعه مدنی هستند. این سه ضلع به عنوان نمایندگان افکار عمومی و نهاد های مطالبه گر مردمی، نقش بسزا در شفاف سازی، مبارزه با فساد و حفظ و تامین حقوق شهروندی، محسوب می شوند.

لذا آقای شهردار چنانچه بخواهد در قد و قامت مدیر شهر نقش آفرینی کند، بایستی وارد برخی قطب بندی ها نشده و چتر خود را بر همه حوزه های فعال مدنی با هر گرایش و طرز تفکری بیاندازد.

همچنین قضاوت های سطحی و بدون در نظر گرفتن نقش واقعی رسانه ها، برای هر مدیر شهری خصوصا آقای تاجران، که سوابق طولانی در مجموعه شهرداری دارند، دور از شأن و جایگاه شهردار و به نوعی وهن این جایگاه محسوب می شود.

توصیه بنده به مهندس تاجران شهردار اراک این است که هرگز وارد قطب بندی های رسانه ای نشده و همه رسانه ها را با هر گرایش و سلیقه ای محترم بشمارند.

توصیه دیگر اینجانب به ایشان آن است که صحبت خود در خصوص مصاحبه نکردن با رسانه ها را تصحیح کرده و در هر مصاحبه رسانه ای، خالی الذهن و بدون پیش داوری حضور یابند. نیک می دانید و می دانیم که تضعیف هریک از سه ضلع اصلی جامعه مدنی، که پیش تر عرض کردم، به ایجاد دیکتاتوری و سرکوب آزادی بیان، گسترش فرهنگ سالوسی و چاپلوسی، سرخوردگی اجتماعی و بروز بحران های پیش بینی نشده پس از آن و در نهایت ایجاد رکود و انفعال در مجموعه شهرداری به واسطه فقدان ورود نظریات منتقدانه، منجر خواهد شد.

همچنین این نکته را نیز بایستی عرض کنم که جنابعالی تا زمانی شهردار اراک خواهید ماند که مطالبات شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم و رضایت مردم اراک را تأمین نمائید. این مدت می تواند یک روز یا چهار سال آینده باشد.

 

نطق پیش از دستور  پیمان رشیدی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در صحن علنی:

حضور وکیلی در مجموعه شهرداری و پرداخت هر گونه حقوق به ایشان فاقد وجاهت قانونی است

همانطور که استحضار دارید پس از روی کار آمدن شورای پنجم و انتخاب شهردار توسط شورا، تاجران از اواخر مهرماه 96 به مسند کار نشست و امور اجرایی شهر و شهرداری را عهده دار گردیدند و اینک حدود بیش از 100 روز از روی کار آمدن ایشان می گذرد و اقداماتی را ایشان به انجام رسانده که گاه موجب ناراحتی و حساسیت دستگاه های نظارتی و گاه موجب ناراحتی شهروندان گردیده است از جمله این اقدامات مشکل آفرین انتصاب آقای وکیلی به عنوان مشاور عالی شهردار بود که علیرغم تذکرات چندین باره در این خصوص از سوی اعضای محترم شورا و ایرادات قانونی موجود و تذکر سازمان بازرسی به شهردار اراک وی با تغییر عنوان از مشاور عالی به مسئول هماهنگی و پیگیری سیاستها و اهداف عالی شهرداری در حوزه شهردار منصوب نمود که در واقع چنین عنوانی در چارت سازمانی شهرداری اراک موجود نمی باشد و هیچگونه مجوز قانونی برای پرداخت حقوق به ایشان نیز از سوی شورای شهر اخذ نشده است و قراردادی نیز با ایشان منعقد نگردیده است فلذا حضور ایشان در مجموعه شهرداری و پرداخت هر گونه حقوق به ایشان فاقد وجاهت قانونی است و شخص آقای شهردار در این زمینه باید پاسخگو باشد.

 بحث حقوق و بیمه کارگران زحمتکش شهرداری که تا این لحظه دو ماه است که کارگران خدوم خدمات شهری حقوق دریافت ننموده اند و حقوق دیماه کارمندان گرامی شهرداری نیز پرداخت نشده است و حقوق آذرماه کارمندان شهرداری نیز به صورت اقساط پرداخت گردید و حق بیمه کارگران و کارمندان بزرگوار شهرداری اراک چندین ماه است که به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است و سازمان تامین اجتماعی هم از تمدید دفترچه بیمه این عزیزان و خانواده هایشان امتناع نموده است که باید جناب آقای تاجران در خصوص حل این مشکل اقدامات عاجل را به کار بندد و از هر تلاشی فروگذار نباشد زیرا با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و زمان خریدهای نوروزی نباید خللی در معیشت کارگران و کارمندان بزرگوار و زحمتکش شهرداری ایجاد شود.

علیرغم تذکرهای چندین باره در خصوص نصب و تعیین زمان اتمام پروژه های نیمه تمام که خواست مردم عزیز اراک می باشد علیرغم نصب تابلوهای روزشمار ولی همچنان این تابلوها خاموش است و هیچ اقدامی در خصوص تعیین زمان اتمام پروژه ها و روشن نمودن تابلوهای روزشمار جهت تنویر افکار عمومی صورت نپذیرفته است.

مهندس تاجران ، علیرغم تذکرات چندین باره و آزمایش صورت گرفته در آزمایشگاه مورد اعتماد شهرداری در خصوص کمپوست تهیه شده از زباله های شهری و خطرناک بودن استفاده از آن به دلیل وجود دو نوع قارچ و همچنین وجود 22 درصد شیشه و 4 درصد پلاستیک و وجود عناصر خطرناکی از قبیل سرب، ارسنیک و کادمیوم در این کمپوستها دلیل اصرار شما بر استفاده از آن به هیچ وجه مشخص نیست و تقابل شهردار با نظرات کارشناسی شده و منطقی قابل قبول نیست و عدم ارائه گزارش دقیق و قانونی در خصوص بحث کمپوستها نیز شائبه ها در این خصوص را افزایش می دهد

در خصوص کمپوست ها باید بگویم چگونه کمپوستی که حاوی بیش از 40 درصد شیشه و پلاستیک و سایر مواد مضر است می تواند برای درختان مفید باشد ؟

علت نصب این همه سرعت گیر که گاه خودشان عامل تصادف و بروز اختلال در روند ترافیکی است چیست ؟ از شما و شورای ترافیک در خصوص حذف این سرعتگیرها درخواست دارم اقدامات لازم و فوری را به عمل آورید تا بیش از این شاهد نارضایتی مردم عزیز نباشیم .

مهندس تاجران شفافیت مالی و انضباط مالی یکی از خواسته های مردم از اعضای شورا بوده و هست ولی در مورد پارک بانوان متاسفانه چنین اتفاقی نیافتاده و شما با استفاده از بودجه سایر بخشهایی که در اختیار شماست آن هم به چند برابر بودجه مصوب شده برای تکمیل پروژه پارک بانوان هزینه نموده اید بنابراین در سایر بخشها کسری بودجه خواهیم داشت لذا ۱۰ تا ۱۵ درصد انحراف از بودجه مصوب امری منطقی است که می بایست این مهم لحاظ گردد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: اصلاح شرایط گذشته انرژی بسیاری از شورا و کمیسیون می‌گیرد.

عليرضا مرادي در صحن رسمي شوراي شهر اراك عنوان كرد: كميسيون برنامه و بودجه شوراي امروز در جلسه‌اي سه ساعته بخشي از داشته‌هاي شهرداري را مورد بررسي قرار داد و به نقاط مطمئني در اين راستا دست يافتيم .

وي با اشاره به بررسي بدهي شهرداري كه عدد قابل توجهي است، افزود:  باتوجه به اينكه پروژه‌هاي نيمه‌تمام بسياري در مجموعه شهرداري و بدهي وجود دارد امكان برنامه‌ريزي سلب شده است .

مرادي تصريح كرد: بودجه ٩٧ در مقايسه با سال گذشته كمتر است كه شوراي شهر نيز خواستار بودجه عملياتي و تعهدي است .

وي با بيان اينكه ضرر و زيان بسياري در سال‌هاي گذشته متحمل سازمان‌هاي شهرداري شده است و اموري انجام گرفته كه سندي براي آن وجود ندارد و این امر زيان در پي داشته است،بيان كرد: قطعا اين امر در جلسه‌اي غيرعلني بررسي و شفاف‌سازي خواهد شد تا در پايان سال جاري شرايط مشخص و همه موارد بررسي شود، اما اصلاحات شرايط گذشته انرژي بسياري از شورا و کمیسیون خواهد گرفت .

رئيس كميسيون برنامه و بودجه با اشاره به تقديم بودجه ٩٧ شهرداري به شوراي شهر گفت: تا پايان بهمن ماه فرصت بررسي بودجه و اعمال نظر در اين راستا باقي است و از فردا کار خود را برای بررسی آغاز می‌کنیم.

در جلسه صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک حسن مهرعلی کارشناس شبکه بهداشت و درمان استان مرکزی به عنوان عضو جدید کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ انتخاب شد با اهداي پنج هزار اصله نهال از سوي كانون قلم‌چي به سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري حداكثر تا ١٥ اسفندماه موافقت شد، همچنين به جهت رفع ايرادات دفترچه عوارض ٩٧ نظرات اعضای شورا دریافت و گزارشي در خصوص توسعه خطوط دوچرخه و اقدامات انجام شده، توسط كارشناسان شهرداري ارائه گردید.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 30 آبان 1397.
شمسی:
الأربعاء 13 ربيع أول 1440.
قمری:
Nov 21 2018.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز1
دیروز44
این هفته97
این ماه808
مجموع86050

آی پی بازدیدکنندگان : 54.92.211.239
Unknown ? Unknown Wed 21 Nov 2018 02:23

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group