اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

همچنان شاهد فقر و اختلاف طبقاتی در جامعه هستیم

 

 

به گزارش مرکز ارتباطات شورای اسلامی کلان شهر اراک ، صحن رسمی ، عصر شنبه 14  بهمن ماه ، با حضور  شهردار اراک، مدیر مالی و درآمد شهرداری و اعضای شوراء تشکیل شد.

دكتر كاوه فلك افلاكي رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک در ابتدای صحن رسمي با اشاره به ايام مبارك دهه فجر عنوان كرد: با وجود موانعي كه از آغاز پيروزي انقلاب اسلامي وجود داشته است اما دستاوردهاي شكرفي در اين دوران حاصل شده است.

وی گفت: انقلاب اسلامي همواره تحقق عدالت همه جانبه و رفع فقر را دنبال كرده است، اما همچنان شاهد فقر و اختلاف طبقات اجتماعي در جامعه هستيم كه با اهداف بلند انقلاب سازكار نيست.

رئيس شوراي اسلامی کلانشهر اراك در ادامه نبود تعداد كامل ست تنفسي، نبود تعداد كامل لباس ضد حريق، نبود تعداد كافي ماسك فيلتردار و كلاه و چكمه، نبود نردبان ٦٤ ، ٥٢ متري، فقدان دوره آموزشي ويژه برسنل، فقدان حضور روانشناسي جهت كاهش فشار ناشي از كار و فقدان برنامه‌ريزي مدون و ادامه امور سازمان آتش‌نشاني با رويكرد روزمرگي را بخشي از مشكلات اين سازمان عنوان كرد.

ایرج رضایی  عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور در صحن علنی شورا گفت: مشکلات و نارسایی های مالی و منابع مالی لازم برای اداره امور شهر از ملموس ترین مشکلات شهرداری ها است.

رضایی افزود: در سال های اخیر بویژه از سال 1362که مقرر شد شهرداری ها خود تأمین کننده منابع مالی لازم برای اداره شهر گردند و از بسیاری از درآمدها و بودجه های دولتی محروم شده تقریباً تمامی شهرداری های کشور به نحوی با این مشکلات و بحران ها و پیامدهای ناشی آن روبرو هستند.

 وی در ادامه گفت: مفهوم بودجه در بین مردم معمولاً دخل و خرج یا درآمدها و هزینه ها است. هم اینک بودجه مهمترین ابزار برای اداره هر سازمان و ابزار مدیریت آن محسوب می گردد. اصولاًً تعاریف مختلفی از بودجه شده که در کلیه تعاریف عامل درآمد و هزینه، عامل مدت زمان، عامل هدف و برنامه کار بایستی مد نظر قرار گیرند.

رضایی درخصوص شهر الکترونیک وشهر هوشمند توضیحاتی داد و در ادامه گفت: شهر الكترونيكي عبارت از شهري است كه اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرويس هاي دولتي و سازمان هاي بخش خصوصي به صورت برخط (online) و به صورت شبانه روزي و در هفت روز هفته باكيفيت و ضريب ايمني بالا و با بهره گيري از ابزار فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT)  و كاربردهاي آن انجام مي شود.شهر هوشمند به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات ، داری شش معیار اصلی باشد : حکمروایی هوشمند ، شهروند هوشمند ، محیط زندگی و محل زندگی  هوشمند ، اقتصاد هوشمند ، حمل و نقل هوشمند  و انرژی هوشمند. 

وی در ادامه خواستار تحقق راه اندازی و بودجه بندی دو سازمان سرمایه گزاری و سازمان فن آوری اطلاعات شد و گفت حال سوال اساسی این است : شهر های هوشمند چه ساز و کاری دارند و شهرداری ها برای تحقق شهر الکترونیک که زیر بنای دولت الکترونیک است چه اقداماتی را انجام می دهند.

وی اصلی ترین سوال خود از شورا وشهرداری را در خصوص بودجه این چنین عنوان کرد: بودجه ارائه شده و شهرداری محترم کلانشهر اراک چه برنامه ای برای تحقق این مهم پیشرو دارد؟وی برای آبادانی اراک اظهار امیدواری کرد و گفت: امید است شهروندان با حمایت و پشتیبانی از برنامه ها و فعالیت های شهرداری گام های اساسی برای کاهش هزینه ها و بهبود وضعیت اداره امور شهر بردارند.

طوفان محمدی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور در صحن رسمی گفت:  این روزها برای شورای شهر و مجموعه شهرداری اراک، روزهای سرنوشت ساز و تعیین کننده است. فرآیند بررسی و تصویب بودجه یکی از کلیدی ترین عواملِ در کیفیت عملکردِ سالانه شهرداری هاست که نیازمند صرف زمان، بررسی های دقیق و نگاهی جامع و روزآمد است. آنچه به عنوان سند بودجه سال 97  به شورای شهر تحویل شد با کاستی های روبروست که با بحث و نشست های تخصصی  پیرامون آن کمبود ها و نواقص را بر طرف کرد اما نکاتی وجود دارد که به عنوان یکی از نمایندگان شهروندان اراکی و براساس وظیفه اخلاقی خود، اشاره مینمایم:

-  همچون ادوار  گذشته، مجدداً و علی رغم تاکیدات فراوان بودجه اراک مبتنی بر برنامه دقیق و مدونی نیست!!  خوب میدانیم ما وارد بحران آب شدیم البته به اعتقاد من در بحران هستیم منتهی هنوز باور نداریم آیا توجه داریم که باید تمهیدات ویژه و دقیقی برای حفظ فضای سبز موجود داشته باشیم. نیک میدانیم از محور ها و دغدغه های ریاست محترم جمهور بحث پسماند  در ایران است آیا برنامه ای جامع برای حل این معضل بزرگ زیست محیطی تدوین شده؟! آیا برای توسعه فضای سبز کنونی که در دستور کار قرار گرفته برنامه مشخصی وجود دارد.

- بحث وچالش های 58 متری یکی از محوریترین دغدغه های شورا در ماه های اخیر بوده است، ما در برابر یکایک  شهروندان مسئولیم، ما در برابر کسانی که 15 سال در انتظار  اجرای این  طرح  از برخی از حقوق  مالکانه خود گذشته اند، مسئولیم، شورا در اقدامی شایسته به این بلاتکلیفی مردم پایان داد، اگر  عزم مراجع بالاتر  استانی بر اجرای  طرح است،  در کمسیون تخصصی  مرتبط با 58 متری  هرچه زودتر  و پیش از  تصویب بودجه شهرداری باید نحوه ی تامین  منابع مالی اجرای  این پروژه  تعین تکلیف شود و سهم شهرداری در بخش  تملک  مشخص و در بودجه پیش بینی شود.

-  در ماه های اخیر فرآیند حسابرسی مالی شهرداری توسط شورای شهر کلید خورده است اما هنوز نتایج نهایی و جمع بندی بررسی ها به گزارشی مشخص منتهی نشده است. بررسی عملکرد مالی و حسابرسی مجموعه ی شهرداری کمک شایانی به درک بهتر از علل عدم تحقق بودجه در سال های پیشین و بدهی هاي قابل تامل سازمان هاي زیرمجموعه شهرداری مینماید و میتواند در شناسایی ضعف ها و  نقاط تاریک احتمالی بودجه پیشنهادی  سال 97 کمک شایانی داشته باشد.  لذا براین باورم هرچه زودتر  باید گزارشی  تفصیلی از نتایج  حسابرسی  به شورا  ارائه شود.

اعضای  محترم  شورای اسلامی کلانشهر اراک ، بنده براین باورم مجموعه ی حاضر میتواند با نگاهی دقیق و علمی و با کمک کارشناسان و متخصصان  امر با تغییر فرآیندِ  بررسی و  تصویب بودجه سال  97 ، نخستین گام در تغییر نگرش نسبت به نحوه ی اداره ی شهر و حرکت به سمت  نگرشی برنامه محور ، عملیاتی و موثر را بردارد، تا بدین سان آسایش و رفاه شهروندان فراهم شود و دیگر شاهد اجرای پروژه های عمرانی کم اثر، پر هزینه و بدون اثر در شهر اراک نباشیم.

پیمان رشیدی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در خصوص بودجه سال آینده شهرداری و مشکلات آتشنشانی چنین گفت: در بودجه سال آینده شهرداری مشکلات آتشنشانی باید دیده شود و جان شهروندان مهمتر از افتتاح پارک بانوان است.

رشیدی در ادامه افزود: باتوجه به اینکه هزینه یک ست لباس برای آتشنشانان زحمتکش 5/4 میلون تومان می شود و جمعاً با رقم چند ده میلیون تومان می شود آتشنشانی را تجهیز کرد انصاف نیست حدود 10 میلیار تومان خرج پارک بانوان کنیم. قطعاً جان شهروندان مهمتر از راه اندازی پارک بانوان است.

وی در ادامه گفت: نبود برنامه مدون به پیوست بودجه ارسالی از سوی شهرداری باعث می شود مشکلات مغفول بماند و باید برای حل مشکلاتی از قبیل کمبود تجهیزات آتشنشانی تمام این موارد در برنامه پیشنهادی و به پیوست بودجه از سوی شهرداری ارائه گردد که تا کنون چنین چیزی محقق نگردیده است.

عليرضا بياتيان در صحن رسمي شوراي اسلامی به ارائه گزارشي از روند برف روبي در بارش‌هاي اخير عنوان كرد: شهرداري اراك قبل از آغاز زمستان، ستاد زمستانه را تشكيل داد و بر همين اساس با آمادگي كامل به استقبال زمستان رفتيم .

وي با بيان اينكه هواشناسي بارش‌هاي پراكنده را پيش‌بيني كرده بود، افزود: با شدت گرفتن بارش‌ها در سه‌شنبه گذشته شهرداري با آمادگي كامل وارد شد، كليه تقاطع‌هاي غيرهم سطح و نقاط ترافيكي بااستقرار نيروهاي شهرداري تحت كنترل قرار داشت و از ساعت ١٩ سه شبه تا هفت صبح چهارشنبه ٥ مرتبه كمربندي‌ها به صورت كامل نمك‌پاشي شد و هيج گونه انسداد و تصادفي در شهر حادث نشد .

بياتيان تعداد ماشين‌آلات فعال در بارش اخير را ٨٧ دستگاه شامل ٥ كريدر، ٥ كاميون تيغ دار، ١١ دستگاه كاميون تك‌محوره، ٦ دستگاه بيل مكانيكي، ٢٤ خاور، ٤ دستكاه نمك‌پاش مكانيزه، هفت نيسان و ... بود و تعداد نيروهاي فعال را ١٠٨ نفر عنوان كرد .

وي با اشاره به پيش‌بيني‌ها جهت كاهش دما تا منفي ٩ درجه و آغاز يخ‌زدگي بس از بارش برف اظهار كرد: ساعت ٥ بامداد روز چهارشنبه يخ زدگي كامل در اراك ايجاد شد كه با اقدام به موقع نيروهاي شهرداري فضاي شهري تحت كنترل درآمد .

معاون خدمات شهري شهرداري اراك اضافه كرد: هزار و ١٥٣ تن نمك و شن در زمان بارش برف در شهر توزيع شد و همچنين ٢ هزار و ٧٠٠ كيسه نمك نيز در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني و ميادين اصلي شهر جانمايي و بين شهروندان توزيع شد و به اقدام به موقع نيروهاي شهرداري و هرس اصولي نيز هيج شكستگي شاخه درختان گزارش نشد .

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری اراک گفت: این سازمان تجهیزات لازم جهت اطفای حریق و حوادث شیمیایی و نفتی در اختیار ندارد.

مسعود آقازيارتي در صحن رسمي شوراي اسلامی عنوان كرد: به دليل مشكلات اقتصادي موجود در كشور اكثر سازمان هاي آتش نشاني شهرداري ها با چالش هاي جدي مواجه هستند، اما با اين وجود سازمان آتش نشاني شهرداري اراك در قياس با شهرهاي هم سطح خود وضعيت مطلوبي دارد .

وي با اشاره به كاستي و كمبودهاي موجود در اين سازمان گفت: تجهيزات مورد نياز شهرداري‌ها اروپايي و گرانقيمت است و بايد بودجه هاي بالايي براي آن اختصاص يابد .

مديرعامل سازمان آتش نشاني شهرداري اراك تصريح كرد: با توجه به بلند مرتبه‌سازي‌ها در اراك ضرورت وجود حداقل يك خودرو نردبان ٦٨ متري در شهر محسوس است كه البته سازمان همياري تعهداتي براي تامين آن داده بود كه تاكنون اجرايي نشده است كه خوشبختانه در لايحه بودجه شهرداري اعتباري براي آن اختصاص يافته است .

وي با بيان اينكه قبل از افزايش قيمت دلار رقم خريد نردبان ٧.٥ ميليارد تومان اعلام شد كه با افزايش قيمت دلار قطعا اين رقم نيز افزايش خواهد داشت، عنوان كرد: در كنار اين نردبان تامين ست تنفسي يكي از نيازهاي اصلي سازمان است كه طي يك سال اخير ٣٠ ست تنفسي به تعداد ماموران شيفت كاري در هر ايستگاه وجود دارد كه البته متناسب با استاندارد نيست .

آقازيارتي خريد تجهيزات حفاظت فردي براي هر نفر را نيازمند ٢٥ ميليون تومان عنوان كرد و گفت: خريد لباس معمولي براي هر آتش نشاني ٤ ميليون تومان نياز دارد كه قطعا اختصاص اين ارقام توسط شهرداري و سازمان ممكن نيست .

وي با اشاره به كمبود نيرو در اين سازمان از صدور مجوزات لازم جهت استخدام نيرو در آينده‌اي نزديك خبر داد .

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني شهرداري اراك اضافه كرد: سازمان آتش نشاني اراك در حال حاضر خدمات‌رساني استاني را به انجام مي‌رساند به طوري كه حوادث غواصي و امداد و نجات كوهستان توسط نيروهاي اين سازمان ارائه مي‌شود و علاوه بر آن با توجه به تردد روزانه ٢ هزار تانكر نفتي و شيميايي از كمربندي‌هاي شهر و نبود تجهيزات اطفاي حريق شيميايي و نفتي بايد شركت نفت در اين راستا حمايتگر سازمان باشد .

اصغر عاليخاني در صحن رسمي شورای اسلامی گزارشي از وضعيت پرداخت حقوق مجموعه شهرداري ارائه كرد و گفت: سازمان هاي سيما، منظر و فضاي سبز شهري، مديريت پسماند، عمران و بازآفريني، پايانه حمل و نقل بار و مسافر، آتش نشاني و سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري اراك ماهانه با ارائه صورت وضعيت و يا از محل ماده ١٦ پرداخت حقوق دارند .

وي مبلغ پرداختي حقوق كاركنان و پرسنل شهرداري را ماهانه ١٠ ميليارد و ٧٠٠ ميليون تومان عنوان كرد و افزود: تاكنون حقوق پرسنل كليه سازمان هايي شهرداري به غير از سازمان سيما، منظر ، فضاي سبز شهري و سازمان مديريت پسماند تا پايان آذرماه پرداخت شده است و آمادگي لازم جهت پرداخت دي ماه وجود دارد همچنين حقوق پرسنل دو سازمان مذكور تا پايان آبانماه پرداخت شده است .

عاليخاني اضافه كرد: مباحث مربوط به سنوات اعم از پرداخت بدهي تامين اجتماعي و مالياتي نيز برداخت مي شود و از اين حيث مشكلي وجود ندارد.

فرزانه رحمتی عضو شورای اسلامی در صحن علنی در خصوص شناسایی منطقه ای مناسب برای پیست آفرود و موتور سواری گفت: باتوجه به اینکه منطقه دره گردو تفریحی و بکر می باشد و تعداد زیادی از مردم برای تفریح و گردش به آنجا می روند شایسته است در حفظ و نگهداری این منطقه طبیعی و بکر دقت بیشتری داشته باشیم.

رحمتی افزود: برای ایجاد پیست آفرود قطعاً نیاز هست تغییراتی در منطقه ایجاد شود که با این تغییراتف این منطقه طبیعی و بکر به دست بشر تخریب و باعث آلودگی زیست محیطی خواهد شد.

وی در ادامه گفت: می بایستی با هماهنگی شهرداری، سازمان ورزش و جوانان و اداره راه و شهرسازی منطقه ای مناسب برای ایجاد پیست آفرود در نظر گرفته شود تا طرفداران این ورزش نیز متضرر نشوند.

در پایان جلسه تفريغ بودجه ٤ ماهه بودجه سازمان زيباسازي، اختصاص مبلغ ٥٠ ميليون ريال حمايت مالي به جامعه معلولان جسمي و حركتي استان از محل اعتبارات ماده ١٧، اختصاص مبلغ ٣٠٠ ميليون ريال حمايت مالي به مركز درمان ناباروري جهاد دانشگاهي استان مركزي از محل اعتبارات ماده ١٦، قرارداد اجرائيات ساختماني به مبلغ ٦٠٠ ميليون ريال ماهانه و ٧.٢ ميليارد ريال سالانه با سازمان تعاون ناجا و عدم موافقت با هزينه قطع ١٠ اصله درخت در زمين اوقاف مصوب شد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 30 آبان 1397.
شمسی:
الأربعاء 13 ربيع أول 1440.
قمری:
Nov 21 2018.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز1
دیروز44
این هفته97
این ماه808
مجموع86050

آی پی بازدیدکنندگان : 54.92.211.239
Unknown ? Unknown Wed 21 Nov 2018 02:24

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group