اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

دکتر کریمی نماینده مردم اراک ، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در صحن رسمی شورا گفت: افزایش 44 درصدی سهم اراک از عوارض آلایندگی/ استفاده از ظرفيت عظيم نیروی انسانی شهرداری با انگيزه‌زايي مناسب

 

 

دكتر علي اكبر كريمي در صحن رسمي شوراي شهر اراك با بيان اينكه فعاليت شهرداري‌ها در شرايط كنوني بسيار دشوار است، به منويات مقام معظم رهبري مبني بر لزوم ارتباط مستمر اعضاي شوراي شهر با مردم و نهادينه كردن اين ارتباطات، پرهيز از دخالت در امور اجرايي و لزوم همگرايي و تعامل بين اعضاي شوراي شهر تاکید و بيان كرد: اعضاي شوراي شهر در جايگاه نمايندگي خود در پارلمان محلي بايد با تعامل و اعتماد به مردم طبق منافع و مصالح در چارچوب قوانين عمل كنند و بدون دخالت در امور اجرايي وظايف محوله را به انجام برسانند.

وي رمز موفقيت محيط‌هاي جمعي براي انجام وظايف را همگرايي دانست و گفت: وجود اختلاف اهداف كلان را تحت الشعاع قرار مي‌دهد و اگر هدفگذاري درست باشد با تمركز بر اهداف مي‌توان شاهد تحقق آنها بود.

وي با اشاره به اينكه محدوديت منابع مالي بر كسي پوشيده نيست و ذات بودجه به اين محدوديت بازمي‌گردد، عنوان كرد: يكي از الزامات بودجه‌ريزي توجه به اولويتهاست و بايد براساس نياز و اهداف توسعه شهري اولويت‌بندي پروژه‌ها مدنظر قرار گيرند، اما گاهي شاهد برهم خوردن برخي اولويت‌ها هستيم در حالي كه منابع بايد به اهداف اولويت‌دار متمركز شوند.

نماينده مردم اراك، خنداب و كميجان در مجلس شوراي اسلامي بر لزوم استفاده از تجارب دوره‌هاي قبلي شورا و تعريف ساز وكار بهره‌مندي از اين ظرفيت تاكيد كرد و گفت: شوراي پنجم شهر اراك به واسطه حضور اقشار مختلف از نظر سني، جنسي و تحصيلاتي ظرفيت مناسبي در اختيار دارد كه مي‌توان با انسجام دروني حاكم عملكرد مناسبي را شاهد بود.

وي افزود: وضعيت شهرداري‌ها مطلوب نيست، مشكلات بسياري وجود دارد و با معضلاتي چون عدم پرداخت حقوق پرسنل، عدم تحقق بودجه، عدم تحقق درآمدهاي پيش‌بيني شده به دليل ركود در صنعت ساختمان، كاهش منابع درآمدي از محل ماليات بر ارزش افزوده به دليل ركود حاكم بر صنايع روبرو هستند و اين امر مديریت و ادامه فعاليت را دشوار كرده است.

دکتر كريمي با اشاره به ظرفيت مطلوب نيروي انساني در شهرداري اراك تصريح كرد: اين ظرفيت عظيم که از آن در قالب ساختار حجيم و كم تحرك ياد مي‌شود را مي‌توان با انگيزه‌زايي مناسب به كار گرفت، كشف كرد و در جهت فعاليت بخشيدن به اين نيروي بالقوه تلاش كرد.

وي در ادامه گلوگاه اصلي فعاليت‌هاي شهرداري را مسائل مالي دانست و با اشاره به پيگيري طرح درآمدهاي پايدار شهرداري‌ها از سوي مجلس شوراي اسلامي افزود: با توجه به اهميت اين موضوع يك كميسيون ويژه جهت بررسي اين طرح در مجلس شوراي اسلامي تشكيل شده است و طرح در حال جمع‌بندي نهايي و ارسال به صحن علني مجلس است و اميد است كه گام موثري در زمينه ايجاد درآمد پايدار در شهرداري‌ها باشد.

دکتر كريمي اضافه كرد: يكي ديگر از مهمترين منابع درآمدي شهرداري‌ها حاصل اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده است كه به راحتي دريافت مي‌شود، اين قانون در مجلس در حال اصلاح و طي مراحل پاياني است و لزوم اجراي اين قانون كاملا محسوس است چرا كه با توجه به اينكه شهرداري ها ٧٠ درصد جمعيت كشور را تحت پوشش قرار مي دهند و ساختاري خدمات رسان دارند بايد مورد حمايت قرار گيرند و منابع لازم را در اختيار داشته باشند، اما دولت در لايحه خود در جهت اصلاح اين قانون بخش عوارض ماليات بر ارزش افزوده را حذف كرد كه بايد اين امر مورد توجه قرار گيرد.

وي اضافه كرد: سه هزار و ٢٠٠ ميليارد تومان در قانون بودجه از منابع حاصل از عوارض سوخت توسط مجلس شوراي اسلامي مصوب شده است كه اين رقم بدون واريز شدن به خزانه از طريق وزارت كشور بين شهرداري هاي كشور تقسيم خواهد شد.

دکتر كريمي به اهميت موضوع مديريت متمركز شهري كه براساس آن بيش از ٢٤ مورد از وظايف دولت به شهرداري‌ها واگذار می‌شود، گفت: تاكنون لايحه اي به اين منظور جهت تمركززدايي از دولت داده نشده است و به همين منظور مجلس پيگير است كه طرح در قالب اصل ٨٥ مورد بررسي قرار گيرد كه اميد است به زودي اجرايي شود.

وي با اشاره به فضاي كنوني كشور و تلاطمات اقتصادي به دليل مشكلات دروني همچون ساختار اقتصادي كشور، مديريت هاي ناكارآمد و فشارهاي بيروني همچون تحريم‌ها كه باعث بروز برخي دغدغه‌ها مانند افزايش تورم و مشكلات توليدي و تجارت خارجي شده است، گفت: مديريت كشور در تلاش و اجراي برنامه‌هاي جامع مقابله با تحريم‌ها است كه مي‌توان از اين فرصت در جهت اصلاح ساختار اقتصادي در اين شرايط اضطراري استفاده كرد.

اين عضو كميسيون اقتصاد مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: شرايط ممكن است فشارهاي بيشتري را بر مديريت شهري تحمیل كند و بايد تدابيري مناسب در شهرداري‌ها براي كاهش بار هزينه‌هاي جاري اتخاذ كنند البته اين امر به معناي تعديل نيرو نيست بلكه بحث برون سپاري و جلب مشاركت و سرمايه‌گذاري مردمي را مدنظر دارند.

وي با اشاره به امكان ايجاد شده جهت انجام ١٠٠ هزار ميليارد تومان تهاتر به منظور گردش مالي و رفع مطالبات و بدهي‌هاي دستگاهي و شهرداري‌ها بر لزوم استقبال از سرمايه‌گذاري‌ها و كاهش بروكراسي اداري تاكيد كرد.

دکتر كريمي همچنین از رايزني و موافقت سازمان تامين اجتماعي جهت احداث مجتمع بزرگ تفريحي، رفاهي و ورزشي ويژه كارگران در مجاورت بيمارستان امام خميني اراك خبر داد كه رقم چند ١٠ ميليارد توماني سرمايه‌گذاري در اراك را به دنبال دارد و تنها منتظر صدور مجوز از سوي شهرداري اراك است.

وي با اشاره به پيگيري‌هاي صورت گرفته جهت افزايش سهم اراك از عوارض آلايندگي بيان كرد: براساس تصميمات سال 90 سهم اراك از عوارض تنها ٢٠ درصد بود كه مصداق واقعي تضييع حقوق شهروندان اراكي بوده است كه با پيگيري انجام شده اين سهم امروز به ٤٤ درصد افزايش يافته است كه هنوز مورد تاييد ما نيست بر همين اساس مكاتبه‌اي با استاندار مركزي صورت گرفته است كه كميسيون تعيين كننده اين سهم و درصد باحضور نمايندگان اراك برگزار شود تا مراتب اعتراض اعلام و سهم اراك از اين عوارض اصلاح شود.

دکتر كريمي در خصوص آخرين پيگيري صورت گرفته در خصوص تقاطع غيرهمسطح سنجان گفت: طبق اعلام وزارت راه عليرغم آماده بودن رقم ١٠ ميليارد تومان جهت اختصاص به پروژه اما شهرداري نسبت به تملك و آزادسازي مسير اقدام نكرده است كه لازم است اين امر تسريع شود.

لازم به ذکر است ، در جلسه این هفته صحن رسمي گزارشي از اقدامات صورت گرفته توسط مديرعامل سازمان همياري‌هاي شهرداري اراك ارائه شد، همچنين طوفان محمدي رييس كميسيون خدمات شهري، سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر گزارشي از سفر به قزوين و بازديد از سايت پسماند و بازار و بافت تاريخي اين شهر بيان كرد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
چهارشنبه 21 آذر 1397.
شمسی:
الأربعاء 4 ربيع ثاني 1440.
قمری:
Dec 12 2018.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز6
دیروز27
این هفته72
این ماه407
مجموع86724

آی پی بازدیدکنندگان : 54.167.15.6
Unknown ? Unknown Wed 12 Dec 2018 05:47

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group