اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

مصوبات

رسانه شورا

تبلیغات

اوقات شرعی

پیوندها


 

درج خبر

برج شیشه باید در ابعاد واقعی و در محل اصلی خود ساخته شود

 

 

اشرف بهادری:

 

 

 

 

برج شیشه باید در ابعاد واقعی و در محل اصلی خود ساخته شود

 

کمیسون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک در تاریخ 21/3/91 با موضوع احداث برج شیشه اراک در محل قبلی آن با دعوت از معاونت عمرانی استانداری، فرماندار، شهردار، اداره کل میراث فرهنگی، فرماندهی محترم نیروی انتظامی، مدیر کل مسکن و شهرسازی برگزار شد.

 

در ابتدای جلسه رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک گفت: ساختمان برج شیشه اراک مربوط به دوره قاجار و در زمان حکمران اراک ساخته شده است که در تاریخ 10/3/1354 با شماره ثبت 1076 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

اشرف بهادری افزود: در اطراف برج شیشه باغ و فضای سبز زیبنده ای همراه با سرداب زیبایی وجود داشته است  و سقف برج با کاشی های گل و بوته تزیین شده بود و از آن جا که این کاشی ها بسیار شفاف و براق بودند این برج به شیشه معروف شد.

 

وی عنوان کرد: این برج جزء تعلقات ماست و از جمله آثار گرانبهایی است که پیشینیان ما از خود به جای گذاشتند.

 

بهادری بیان نمود: در جلسه ای که در مورخ 31/1/90 با موضوعیت برج شیشه و خانه محسنی برگزار شد مصوبه ای ارائه شد مبنی بر اینکه سازمان میراث فرهنگی با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری اراک نسبت به ساخت ساختمان برج شیشه در محل قدیمی آن، با توجه به عکس ها و مستندات موجود اقدام نماید.

 

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک اظهار داشت: همچنین مقرر گردید با توجه به این نکته که دید و منظر برج از اهمیت ویژه ای برخوردار است لازم است میراث فرهنگی مطالعه محوطه اطراف را انجام و نسبت به طراحی آن اقدام نماید و کل سایت تحت اختیار شهرداری جهت ساخت و ساز قرار دهد .

 

اشرف بهادری افزود: متاسفانه از این تاریخ به بعد هیچ اقدامی در این خصوص صورت نپذیرفته است که این نکته جای سوال دارد.

 

وی تصریح کرد: المان نوروزی برج شیشه در میدان سرداران، طبق نظر سنجی های صورت گرفته المان بسیار موفقی بود و با توجه به نظر سنجی های صورت گرفته مورد توجه  بسیاری از شهروندان نیز واقع شد و شهروندان معتقد بودند که این برج باید در ابعاد واقعی و در محل اصلی خود ساخته شود.

 

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک اظهار داشت: در اکثر شهرهای کشور بناهای تاریخی با وحدت و همدلی حفظ شده اند که اراک نیز از این قضیه مستثنی نیست و باید در این راستا فعالیت نماید.

 

در ادامه سرپرست میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: نکته ای که در این میان حائز اهمیت است این است که از این محوطه تنها بخش کوچکی در اختیار ماست و مابقی آن در اختیار نیروی انتظامی و آموزش و پرورش می باشد که در سال 1386 اداره ثبت اسناد با هماهنگی اداره دارایی سند این مکان را به نام نیروی انتظامی و آموزش وپرورش صادر کرد.

 

رضوانی افزود: اجرای تمامی مصوبات شما منوط به این نکته است که نیروی انتظامی آمادگی همکاری در این خصوص را داشته باشد و در مرحله بعد اقداماتی همچون مطالعه و طراحی و هماهنگی صورت خواهد پذیرفت.

 

وی عنوان کرد: کلیت کار بسیار خوب است اما لازمه انجام کار تعامل با نیروی انتظامی است.

 

در ادامه جلسه سید علی قائم مقامی گفت: آنچه مسلم است برج شیشه نماد و هویت شهر اراک است و توجه به آن به نوعی توجه به هویت شهر اراک است.

 

وی عنوان کرد: این برج در گذشته به عنوان راهنمای کاروان ها در شب بوده و بالای آن فانوس های بسیاری نصب شده بود که نمای زیبایی به این برج می داد.

 

در پایان این جلسه مصوب شد:

 

ظرف مدت 3 ماه شهرداری اراک ، میراث فرهنگی ، اداره ثبت اسناد و ناجای استان مکان دقیق برج شیشه را مشخص و جانمایی دقیق آن با تهیه نقشه مربوطه تهیه و به شورا ارائه گردد.

 

پس از تعیین جانمایی برج شیشه مشخص گردد که چه مقدار از زمین های ناجا بایستی مورد تملک قرار گیرد و چه مقدار از املاک میراث فرهنگی باید لحاظ شود.

 

پس از رعایت موارد فوق شهردار، میراث فرهنگی و ناجا وارد مذاکرات جهت توافق تملک املاک برج شیشه گردند و جلسلا لازم را تشکیل و تصمیم گیری به عمل آید.

 

شهرداری اراک تا تعیین تکلیف املاک فوق از صدور هر گونه مجوز برای بنیاد تعاون ناجا خودداری نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امروز

طراحی سایت
شنبه 4 خرداد 1398.
شمسی:
السبت 21 رمضان 1440.
قمری:
May 25 2019.
میلادی:

اعضاي دوره پنجم

آمار سایت

امروز12
دیروز6
این هفته81
این ماه117
مجموع88251

آی پی بازدیدکنندگان : 18.234.51.17
Unknown ? Unknown Sat 25 May 2019 21:42

ورود کاربران

Template Design:Afarinesh Group